האם יש ויטמין C רק בפירות הדר?

ויטמין C הוא ויטמין חשוב מאד שמשתתף בשלל תהליכים בכל מערכות הגוף. כמו ויטמינים רבים נוספים, גם ויטמין C אינו מיוצר בגוף אלא נצרך ממקומות חיצוניים – מזונות שונים או תוספי מזון סינטטיים. כל ויטמין נמצא במזונות רבים וחשוב מאד לדעת עליהם על מנת לצרוך אותם על בסיס קבוע ולשלב אותם בצורה נכונה בתפריט היומי כך שהגוף יקבל את המינון המתאים והדרוש לו לקיום תקין. כך גם כאשר מדובר על ויטמין C. 

 

פרות הדר עשירים בויטמין C

 

בקרב הציבור ישנו שיח בנושא ויטמין C בעיקר לקראת עונת החורף, עת תוקפת מחלת השפעת ומופיעים בשווקים סוגים שונים של פירות הדר – קלמנטינות, תפוזים, אשכוליות ופומלות. ויטמין C מקושר באופן ישיר לפירות הדר אך חשוב לדעת שהוא נמצא גם במזונות אחרים הנמצאים בהישג יד לכל אורך השנה וחשוב להקפיד לצרוך אותם על בסיס קבוע ושגרתי על מנת לוודא שהמינונים המתאימים מגיעים לגוף על פי הצורך ועל פי הגיל, המין ואורח החיים של כל אדם ואדם.

 

באיזה מזונות יש ויטמין C בריכוז גבוה

 

בניגוד לדעה הרווחת בנוגע להימצאות ויטמין C במזונות – הערכים הגבוהים ביותר של ויטמין זה נמצאים בפלפלים אדומים. בזכות העובדה שפלפלים אלה נמצאים בשווקים לאורך השנה כולה חשוב מאד לשלב אותם בתפריט הקבוע, לצרוך אותם במגוון תצורות וכך לוודא שוויטמין C מגיע לגוף בכמויות הנכונות והמתאימות לגוף. ישנם לא מעט פירות וירקות אחרים שגם בהם יש מינונים שונים של ויטמין C וביניהם ניתן למנות – גוייבה, פפאייה, קיווי, תות שדה ומלון. מכיוון שאלה נחשבים דווקא לפירות הנמצאים בהישג יד בעונת הקיץ – הרי שניתן לצרוך את הוויטמין החשוב הזה גם כאשר אין בנמצא פירות הדר.

 

פלפל אדום עשיר בויטמין C

 

אחת לפרק זמן מסים עת מבצעים בדיקות דם – חשוב לבדוק גם את הערכים של ויטמין C בגוף על מנת לוודא שיש את המינונים המתאימים והדרושים לתפקוד תקין של הגוף. במידה ומתגלה חוסר חשוב וכדאי לטפל בו באופן מידי ולא להמתין להופעת תסמינים או תופעות העלולות לפגוע במערכות הגוף ולהתייעץ עם גורם רפואי בנוגע לחוסר.